British Flag

Něco o mně

Vystudovala jsem psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Brzy jsem však před psychologickou praxí dala přednost o něco dobrodružnějšímu životu na cestách. Od malička jsem v sobě nosila touhu poznávat daleké kraje, exotické kultury a také lásku k divoké přírodě.

Jak jsem si plnila sny

Považuju se za neuvěřitelně šťastného člověka, kterému se jeho dětské sny splnily – s cestovatelem a fotografem Jirkou Novákem jsem se dostala do míst, o kterých jsem ani nevěděla, že ještě v dnešní globalizované době existují; k původním kmenům ostrova Nová Guinea, k mnoha fascinujícím národům Afriky, nebo do nádherných, z části ještě nedotčených pralesů jihovýchodní Asie, Jižní Ameriky a Konga.

Domov je tam, kde je mi dobře

Mým druhým domovem se v pauzách mezi cestami stala Velká Británie, kde jsem strávila celkem skoro 6 let. Přestože mám velmi ráda britskou kulturu i mentalitu, začalo se mi po čase stýskat po českých lesích a loukách, proto jsem se nedávno přestěhovala do Beskyd. Místo tygrů a lvů se teď se stejným nadšením zajímám o beskydské rysy, vlky a medvědy (ochrana velkých šelem)

Sdílíme jednu planetu

Cestování jsem pro teď „pověsila na hřebík“, dál se ale velmi intenzivně zajímám o situaci přírodních kmenů, jejichž svébytnost se naše „rozvinutá“ civilizace neustále snaží zničit, ať už z otevřené touhy po zisku, nebo pod alibistickým heslem „pro jejich vlastní dobro“. Kromě toho mi samozřejmě není (ani nemůže být) lhostejné žádné téma týkající se životního prostředí, ať už jsou to klimatické změny a globální úbytek biodiverzity, nebo často necitlivé zacházení s českou krajinou.

Jazyky mě baví

Protože sama hodně čtu, a baví mě práce s jazykem a s textem, je přirozené, že využívám své znalosti angličtiny v překladatelství. Spolupracuju například na překladech pro web Hnutí DUHA Olomouc věnovaný velkým šelmám selmy.cz / carnivores.cz